Enigma: New Age Müziğin Ruhunu Yansıtan Grup

Enigma: New Age Müziğin Ruhunu Yansıtan Grup
  • 0
  • 48
  • 5 Mart 2024
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Enigma: New Age Müziğin Ruhunu Yansıtan Grup

Müzikseverlere sesleniyorum! Şimdi sizi başka bir dünyaya, New Age müziğin ruhuna götüreceğim. Hazır mısınız? Ruhu rahatlatmaya ve huzur vermeye odaklanan New Age müzik gruplarından biri, Enigma’yla tanışmaya ne dersiniz? Tanıyanlar, dinleyenler elbette biliyordur. Müzisyen ve yapımcı Michael Cretu’nun oluşturduğu bir müzik projesi ve New Age müziği ile elektronik müziğin bir karması olan Enigma, dünya genelinde albüm satışlarında hep ön sıralarda olmasıyla bilinir. Şarkılarında daha çok mitolojik ve dini öğelere yer veren Enigma’yı gelin yakından tanıyalım.

Enigma müzik grubuyla çok küçük yaşlarda tanıştım. Bu tanışma aslında ablam sayesinde oldu. Ablam şu an müzik öğretmeni. Küçük yaştan beri müziğe olan sevgisi ve özellikle farklı müzik türlerine olan ilgisi sayesinde ben de Enigma’yla tanıştım. Sanırım ortaokulun başındaydım, ablam da üniversitede okuyordu. Arada seyahat ederken CD’lerinden bir tanesini çıkarıp taktı. Böylece grubun ilk karşıma çıkan şarkısı “Sadeness” oldu. İlk dinlediğimde bayıldım. Kendimi bildim bileli müziği çok sevmemin ve müziksiz bir hayat düşünemememin de bunda illa ki etkisi vardır ama Enigma’nın şarkısı gerçekten bende farklı bir his uyandırdı. Huzur ve sakinlik hissiydi bu. Evet, ilk tanıştığım şarkıyı birlikte dinleyelim mi?

MCMXC.a.D (1990), Enigma’nın ilk albümü. Ablama bu albümü, en yakın arkadaşlarından biri olan Demet doğum gününde hediye etmişti. Hatta çok iyi hatırlıyorum, kendisi o dönemlerde İstanbul’da yaşıyordu ve albümü çok zor bulduğunu söylemişti. Albümü elime aldığımda ilk olarak adı dikkatimi çekmişti. Anlam verememiştim, sonra öğrendim ki albümün adı romen rakamlarıyla 1990 yılını ifade ediyormuş. Ve bu albümde yer alan “Sadeness Part I” şarkısı, bir sene sonra birçok ülkede listebaşı olmuştu bile. Enigma, bu albümden sonra birçok albüm çıkardı. Bende olan albümleri, ilk albüme ek olarak The Cross of Changes (1993) ve Voyageur (2003)  albümleri. Her albümde aslında farklı bir Enigma ile tanışıyoruz. Kimi albümde dini öğeler yer alırken kiminde daha çok etnik öğeler bulunuyor. En sevdiğim şarkılarını sıralamam gerekirse de; “Sadeness”, “Me Culpa”, Silence Must Be Heard” ve “Amen” derim.

Belki daha önce Enigma’yı hiç dinlemediği düşünenler vardır, eğer böyle düşünüyorsanız aslında birçok dizi ya da filmde Enigma müziklerini farkında olmadan duymuş olabilirsiniz. Çünkü Enigma’nın şarkıları daha önce birçok film ve dizide yer almış. Örneğin; “Gravity of Love” şarkısıyla Scorpion King filminde, “Carly’s Song” ve Carly’s Loneliness” şarkılarıyla Silver filminde, “Smell of Desire” şarkısıyla Bounce filminde ve “The Eyes of Truth” ile Matrix filminde karşılaşabilirsiniz.

Eğer sakin, huzurlu müzikleri seviyorsanız mutlaka dinleyin. Hatta Enigma’yı yoga yaparken dinlemek benim ayrıca çok hoşuma gidiyor. Meditasyon anlarına da oldukça güzel eşlik ettiklerini düşünüyorum. Hadi şimdi ışıkları kapatın, mumları yakın ve Enigma’yı dinlemeye başlayın!

Kaynak : Hatun Vera Altunöz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir